Cost To Feed

Cats drinking milk from bowl. View from above.

Cost per day to feed Steve’s

People with cats or small- and medium-sized dogs find Steve’s Real Food to be very affordable. In fact, many have reported to us that they save money with Steve’s Real Food because they don’t have to pay for veterinary bills for issues such as allergies and IBD. However, Steve’s is also fed to Mastiffs, and they eat a lot of food!  No matter the size of your dog or cat, Steve’s Real Food can be a healthy, affordable part of their diet.

If you are financially unable to feed raw 100% of the time, you can still get some quality nutrition mixed into your pet’s food.  You can mix our product with a premium kibble or canned food without causing any digestive issues for the dog or cat.  Even a partial diet of Steve’s Real Food can help with skin problems, arthritis, and other concerns. If you are going to mix, look for a kibble that is grain, soy, and tapioca-free and uses human-grade meats.  Avoid chemicals and additives so that the kibble works with Steve’s, instead of against it.

Why is Raw Food so much more expensive than kibble?

It comes down to quality.  The majority of kibbles are mostly grain, some as much as 90%. Grains like corn and wheat are cheap, but it is like feeding someone who has a gluten intolerance bagels three meals a day. Dogs and cats are not designed to eat grains, they fulfill no dietary requirements, and they cause internal irritation, leading to many of the chronic diseases running rampant in our pets today.  As hunters,  dogs and cats are biologically designed to eat mostly meat, along with some vegetables and fruits that come from the stomachs of their prey.  Their natural diet is rich in moisture and protein, not carbs, and that is what their bodies need to be healthy.

Steve’s Real Food uses high-quality, human-grade ingredients. Every ingredient we use comes with a letter of guarantee from the supplier that it was grown and sold for the human market. We produce the nuggets using human-edible standards in refrigerated rooms at a very slow rate (compared to kibble, which is produced at the rate of 8 to 10 tons per hour).

Steve’s  is priced, per serving, very competitively with premium canned dog and cat foods. Pound per pound, Steve’s Real Food contains about 40% more biologically available calories than typical premium canned dog or cat foods.

Cost Per Day to Feed Frozen Diets

Cost-to-feed-frozen

For more on the cost of feeding raw, read our blog that compares the cost to feed raw to kibble, canned and freeze dry.

Cost Per Day to Feed Freeze Dry Diets

Cost-to-feed-freeze-dry

Cost to Feed Enhance CannaGurt, DogNog, and CarnaForage

Cost-to-feed-enhance